Статистика відіграє значну роль в житті суспільства

Теги: Статистика. Значення. Використання

Чому потрібно вивчати статистику?

Статистика допомагає зрозуміти навколишній світ. Вона широко використовується у повсякденному житті. Завдяки статичним даним можна завжди проаналізувати ситуацію, порівняти її з іншими, прийняти рішення, провести наукові дослідження.
Знання статистики дає очевидні переваги на ринку праці. В останні 25 років володіння статистикою стало однією з ключових вимог до претендентів на вакансії у великих компаніях.

Використання статистики

Статистичні дані мають широкий спектр використання. Від допомоги компаніям зрозуміти смаки споживачів до аналізу клінічних досліджень. Знання статистики дає можливість грамотно аналізувати: склад і параметри товарів та послуг, вплив інфляції на ціни й на доходи, цінові пропозиції тощо. Без статистичних даних неможливе управління державою, розвиток економіки і культури, розробка програм розвитку країни.

Приклади використання статистики



    • Державне управління
    • Об’єктивна, достовірна та своєчасна статистична інформація необхідна для прийняття управлінських рішень органами державної та виконавчої влади, підвищення результативності та ефективності державного управління.
      Застосування статистичних методів (як на рівні держави, так і на рівні регіонів) дозволяє виявити:
      - закономірності і тенденції розвитку соціально-економічних явищ і процесів, які є об’єктами державного управління;
      - отримати надійні характеристики для прийняття обґрунтованих рішень щодо вибору оптимальних шляхів розв’язання конкретних проблем чи подолання їх негативних наслідків за умов неповноти інформації та її мінливості у часі;
      - спрогнозувати вплив тих чи тих факторів на соціально-економічний розвиток територій, а також можливий розвиток подій у процесі реалізації управлінських рішень тощо.

    • Розвиток інфраструктури
    • При плануванні інфраструктури міста статистичні дані про кількість та щільність населення, про транспортні мережі міста допомагають краще розташувати зупинки транспорту, визначитися з місцем під будівництво дитячих садочків, шкіл, лікарень, магазинів.
      У сільській місцевості для розрахунку компенсації фермерам, через сільськогосподарські угіддя яких прокладаються дороги чи інші комунікації, використовуються статистичні дані про урожайність тієї чи іншої сільськогосподарської продукції.

    • Бізнес
    • Керівникам підприємств статистика допомогає у прийнятті рішень. Статистичні дані можуть використовуватися для прогнозування продажів, фінансового аналізу проектів капітальних витрат, побудови прогнозів прибутку для нового продукту, створення виробничих кількостей і проведення аналізу вибірки для визначення якості продукту. Використання статистики надає реальні дані про складні ситуації.
      Для складання бізнес-плану, для започаткування бізнесу, припустимо туристичного, для того щоб оцінити даний сегмент ринку, необхідні статистичні дані про кількість туристів, які відвідують даний регіон, їх географію, кількість організацій, які працюють у туристичному бізнесі регіону. У торгівельному бізнесі знання статистики дає можливість грамотно аналізувати склад і параметри товарів та послуг, вплив інфляції на ціни й на доходи, цінові пропозиції тощо.

    • Промисловість
    • Статистичні дані використовуються для вимірювання продуктивності. Наприклад, можна зібрати дані про невелику кількість одиниць продукції, щоб зробити оцінку рівня якості всієї партії продукції; це є статистична вибірка і використовується для визначення того, чи потрібно приймати або відхиляти партію виробленої продукції.

    • Сільське господарство
    • Для оцінки обсягу виробництва сільськогосподарської продукції за певних погодних умов (хороших або поганих) можна провести аналіз даних в динаміці (за багато років) виробництва соєвих бобів або кукурудзи, вироблених за низкою погодних умов у певній географічній зоні. З цієї статистичної моделі фермер може прийняти обґрунтоване рішення щодо того, який продукт буде вирощено.
      Крім того, статистики вивчають популяції рослин і диких тварин, щоб дотримуватися тенденцій і прогнозувати майбутні рівні населення.

    • Страхова діяльність
    • Бурхливо розвивається в Україні страхова справа і тут як ніколи потрібні статистики для прийняття рішень при формуванні страхових тарифів та визначенні платіжних внесків за страхові послуги; оцінюванні та формуванні оптимального складу страхового портфеля тощо.

    • Банки
    • Не обходиться без статистиків і в банківській системі: при визначенні середніх величин прибутковості суб’єктів господарської діяльності, визначення ефективності інвестиційних проектів, середньої і зваженої ставки відсотку за різними кредитами.
      Національний банк України у своїй практиці використовує статистичні дані для цілей грошово-кредитної політики, макропруденційного аналізу та аналізу фінансової стабільності.

    • Охорона здоров’я
    • У сфері охорони здоров’я статистики працюють у державних закладах охорони здоров'я, медичних установах, лікарнях, у галузі епідеміології, харчування, фармакології, генетики, у фармацевтичних компаніях тощо. Статистики проводять аналіз основних причин захворювань та смертності населення, визначають джерела спалахів хвороб людей і тварин. Фармацевтичні компанії покладаються на статистиків, щоб перевірити ефективність нових ліків.