Про ґендерну статистику

Ґендерна статистика визначається як статистика, яка належним чином відображає відмінності та нерівності у становищі жінок і чоловіків у всіх сферах життя (United Nations 2006).

Ґендерна інтеграція у національній статистиці означає, що ґендерні аспекти та ґендерно зумовлені упередження системно беруться до уваги у процесі виробництва всієї офіційної статистики та на всіх етапах виробництва даних.

Початковим етапом виробництва даних ґендерної статистики є визначення показників, потрібних для виявлення і розуміння цілей, пов’язаних із ґендерними питаннями.

Ґендерна статистика повинна відповідати сукупності наступних характеристик:
a) ідентифікація, створення, збір та поширення даних здійснюється з розподілом за ознакою статі;
б) дані базуються на визначеннях, які правильно відображають суспільні відмінності між жінками та чоловіками, охоплюють усі аспекти їхнього життя та повинні бути доступними як вихідні дані;
в) методи збору даних враховують соціальні та культурні чинники, а також стереотипи, які можуть викликати ґендерно зумовлені викривлення в даних.

Створення національної системи індикаторів на основі даних ґендерної статистики та їх аналіз дозволить активізувати дії та відслідковувати зміни щодо ґендерної проблематики, а також підготовлення публікацій на ґендерну тематику.

Дані ґендерної статистики забезпечують розроблення стратегічних рішень органами державної влади за напрямами реалізації принципу рівноправності у суспільстві, запобігання та протидії дискримінації за статтю, підтримки сім'ї, формування відповідального материнства і батьківства та культури поведінки.

Джерела даних ґендерної статистики

Основними джерелами даних для ґендерної статистики є результати державних статистичних спостережень, що проводить Державна служба статистики як самостійно, так і з використанням адміністративних даних міністерств і відомств.

1. Державні статистичні спостереження, перепис населення (Державна служба статистики)
У 2020 році згідно з Планом державних статистичних спостережень (ДСС) Державна служба статистики реалізує 97 ДСС. З них у 11 ДСС, згідно з Планом ДСС, вимірюються показники з розподілом за статтю (11% від загальної кількості форм).

2. Адміністративні дані (форми звітності інших міністерств та відомств).
Державна служба статистики співпрацює із понад 30 міністерствами та відомствами й отримує від них інформацію приблизно за 200 формами звітності, з яких – 48 (24% від загальної кількості) містять показники із розподілом за статтю та віком. Основні постачальники: МОН, МОЗ, Мінсоцполітики, Мінмолодьспорт, ГПУ та інші.

3. Одноразові вибіркові обстеження з актуальних соціально-демографічних питань.
Для забезпечення інформаційної бази з актуальних соціальних питань Державна служба статистики взяла участь у проведенні таких одноразових вибіркових соціально-демографічних обстежень: Медико-демографічне обстеження домашніх господарств (МДОУ 2007); Мультиіндикаторне кластерне обстеження домогосподарств (МІКС 2000, 2005, 2012).

ДСС, в яких дані збираються з розподілом за статтю

Код ДСС Назва ДСС
1.01.01.02 Природний рух населення (народження, смерті, шлюби, розлучення)
1.01.01.03 Чисельність та склад населення
1.01.01.04 Основні показники, що характеризують демографічні процеси
1.02.01.01 Обстеження робочої сили
1.02.02.01 Обстеження підприємств із питань статистики праці
1.02.02.04 Умови праці на підприємствах
1.03.00.07 Мережа та діяльність закладів освіти
1.04.00.01 Травматизм на виробництві
2.07.01.01 Здійснення наукових досліджень і розробок
1.05.00.01 Обстеження умов життя домогосподарств
2.03.07.19 Сільськогосподарська діяльність населення в сільській місцевості

Напрями розвитку ґендерної статистики

  • Визначення переліку показників, потрібних для прийняття рішень з ґендерних питань.
  • Вимірювання нових статистичних показників ґендерного характеру за результатами чинних ДСС.
    Наприклад, детальні характеристики молоді, яка не працює і не навчається, невідповідності освітньо-кваліфікаційних характеристик робочої сили за освітою та зайнятістю за статево-віковими групами.
  • Організація нових статистичних спостережень з метою охоплення офіційною статистикою більшої кількості показників щодо ґендерної проблематики. Зокрема, проведення мультиіндикаторних кластерних обстежень домогосподарств з питань становища жінок (репродуктивне здоров'я, харчування, санітарні умови, захворюваність на ВІЛ/СНІД, статева поведінка тощо), обстеження використання часу (бюджету часу).
  • Удосконалення процесів збору, обробки та поширення даних для вимірювання наявних показників ґендерного характеру з метою деталізації даних, що публікуються, та підвищення їхньої якості.
    Удосконалення форм збору даних діючих ДСС в аспекті повноти збору статистичних даних з розподілом за статтю, удосконалення методологічного і методичного забезпечення з метою підвищення ступеня їхньої орієнтації на збір та обробку інформації з урахуванням ґендерної проблематики, забезпечення можливості деталізації даних ґендерного характеру, що публікуються за результатами чинних ДСС, на основі застосування ускладнених методів обробки даних.
  • Використання чинних реєстрів та баз даних (реєстр населення, внутрішньо переміщених осіб, освіти, судових рішень, злочинів щодо торгівлі людьми, випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі тощо).
  • Посилення двостороннього зв'язку між виробниками та користувачами статистичної інформації з метою виявлення та забезпечення їхніх потреб.
  • Удосконалення методів поширення даних, зокрема шляхом створення бази даних з ґендерної статистики.

Рубрика Гендерна рівність на сайті Державної служби статистики України.